Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 15 – 30 Gün Sıvı Diyet

 

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI BESLENME LİSTESİ VE GENEL KURALLAR

İLK 2 HAFTA (SIVI DÖNEMİ )

Sponsorlu Bağlantılar

– Su , et suyu , tavuk suyu , kemik suyu , ayran , hoşaf , taze meyva suları ( elma , armut, çilek, nar, vişne suları) , laktozsuz süt Pınar öneriyorum.
– İçecek olarak çay, elma suyu, soya sütü, su en iyi seçeneklerdir. Gereksiz kalori yüklenmemek için Ice Tea, hazır meyve suyu gibi içeceklerden kaçınmanızı önerilir
– Tanesi süzülmüş baharatsız çorbalar. ( Domates çorbası ve tavuk çorbası özellikle tavsiye edilir)
– Tüketimleriniz sonunda gaz problemi yaşabilirsiniz. Gaz problemi ameliyat sonrasında olağan bir durumdur

3. HAFTA ( PÜRE DÖNEMİ)

-Rafadan yumurta , yağsız lor peyniri ,  varsa ev yapımı
-Sebze püreleri ( Ispanak , Semizotu , Kabak )
-Günde 1 taneyi geçmemek üzere puding yada muhallebi  yemeseniz daha iyi olur diyeti bozar.
– Tavuk Püresi , Ton Balığı Püresi
– Her türlü çorba içilebilir , isteğe bağlı limon eklenebilir.
– Yoğurt
– Bitki çayları

Bu evrede püre’lerin hedeflenen kıvamı çatalla yenebilecek kadar olabilir. 
• Bu evrede de büyük lokmalar veya katı parçalar sakıncalıdır. İyi çiğnemeyi ve yavaş yemeyi unutmayın.
• Öğünleri günde 3-4’e indirmeli ve aralarında 3 saat bırakmalısınız. Aralarda yemekten kaçının. Günde 3 ana öğün ve belki 1 ya da 2 hafif atıştırma (bir parça meyve gibi…) şeklinde bir rutine alışın. Bunu başlarda aç hissetmeseniz de yapın. Uzun vadede kilo vermenize yardımcı olacağını göreceksiniz.
• Öğünlerde sıvı tüketmemeye dikkat edin, araya 30 dakika zaman koyun bekleyin.
• Düzenli yediğiniz sürece ekstra süt, ya da beslenme desteklerine ihtiyacınız yoktur

4. HAFTA KATILARA GEÇİŞ 
Protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilir. ( Et, yumurta, süt, balık, tavuk, ayran, kefir, sebze yemekleri, yoğurt )

Hedef 3 ana, 1-2 ufak ara öğündür. Öğünler 3 çay tabağı kadar olmalıdır. Atıştırmadan kastımız bir parça meyve ya da yoğurttur.
• Hiçbir şekilde ekstra kalori veya protein eklemenize gerek yoktur. Atıştırma olarak avuç içini geçmeyecek günlük miktarlarda ceviz, fındık ya da badem tüketebilirsiniz.

GENEL KURALLAR

– Kalorisi düşük ve şekersiz içecekler için.
– Karbonhidratlı, kremalı kahveler içecekler içmeyin. Yüksek kalorili oldukları için kilo alımına neden olurlar.
– Katı –Sıvı ayrımı ( yemeklerle beraber sıvı tüketmeyin, en az 30 dakika önce yada sonra sıvıları tüketin)
-Asitli içecekler mideyi büyütebileceğinden yasak ( Cola , soda , enerji içecekleri , bazı alkoller)
-Yavaş yiyin, çok çiğneyin
-Salataları önceden yemeye çalışın. Ana yemeği sonraya bırakın.
– Servis tabak ve kaselerini küçültün.
– Günde en az 1.5 – 2 litre su içilmeli ( 6- 8 bardak arası)

Açlık hissetmeseniz bile günde 3 öğün yemelisiniz.
• Öğünler arasında bir parça meyve veya yoğurttan oluşan sağlıklı atıştırmalar faydalıdır.
• Yavaş yiyin. Her seferinde bir lokma alın ve ağzınızda iyice öğütene kadar çiğneyin. Bir masada, dikkat dağıtıcı TV, bilgisayar olmadan yemeye alışın. Her lokma arasında çatal veya kaşığınızı masaya bırakma alışkanlığını geliştirin.
• Tamamen şişene kadar yemeyi hedeflemeyin. Tokluk hissettiğiniz ilk anda bırakın. Aksi halde mide duvarlarınız zorlanacak ve kusmaya neden olacaktır. Uzun vadede genişleme kaçınılmazdır. • Öğünlerde sıvı tüketmeyin. Yemekten sonra en az 30 dakika geçmesini bekleyin. Günde en az 2 litre sıvı tükettiğinize emin olun
• Tüm gazlı içeceklerden kaçının. Bu öneri ömür boyu geçerlidir
• Sadece bir diyet gibi düşünmeyin, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kalıcı hale getirmeyi amaçlayın
• Bazı hastalar bazı gıdaları tüketmekte sorun yaşayabilmektedir. Bazı et türleri, beyaz ekmek, lifli meyve sebzeler gibi.. Rahatsızlık veren gıdaları tüketmeye çalışmayın. Bir süre ara verin, tekrar deneyin. Başka hastaların her önerisi sizin için geçerli olmayabilir. Beslenme şeklinizi tamamen size özel belirlemelisiniz.
Saç Dökülmesi için;
Ameliyat ardından ilk 4-6 ayda saç dökülmesi yaygın olarak görülen ve kendiliğinden gerileyen bir durumdur.
Protein içeriği yüksek beslenmek.
Bol bol et tüketmek.
Et suyu içmek

Her şeyin yolunda gittiği tüm Obezite Cerrahisi yöntemlerinden sonra tam da sıvılardan gına geldiğini hissetmeye başladığınızda 15. Gün sizleri rahatlatacak ,mutlu edecek bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönem itibariyle artık Katı – Sıvı ayırımı yapmalısınız. Yani yemeklerden 30 dakika önce sıvı alımını kesmeli ve yemeklerden 40 dakika sonrasına kadar sıvı almamalısınız.
Sabahları kahvaltıya başlayabilirsiniz.
15. gün ; Kaynamaya başladıktan sonra 120 saniye pişirdiğiniz 1 yumurta (Rafadan)
16. gün ; Light Labne Peynir (1 Yemek Kaşığı) mutlaka protein için yemelisiniz.
17. gün ; Yumurta . hergün mutlaka…
18. gün ; Sütaş Süzme Peynir İnce 1 Dilim – Ev yapılı olan peynir varsa dahada iyi olur
19. gün ; Rafadan Yumurta
20. gün ; Soyulup Rendelenmiş 1 Cherry Domates , 1 Bıldırcın Yumurtası ve 1 Çay Kaşığı Sızma zeytinyağı ile yapılmış Menemen . Domates dokunabilir ama yinede deneyin.
(Çiğ Domates , Salatalık gibi besinleri tüketmeye 1. Ay sonunda başlamalısınız. ) Salatalık gaz yapabilir
(Reçel, Bal gibi rafine şeker eklenmiş kahvaltılıkları ilk 3 ay yememelisiniz.) mümkünse hiç yemeyin.
(Kahvaltı da tatlı yemek isterseniz rondoladığınız meyvenizi yoğurt ile karıştırabilirsiniz.) yada kefir ile
15. gün ile 20. Gün arasında yemeklerinizi yavaş yavaş koyulaştırmaya başlamalı, 20. Günde püre kıvamına ulaşmalısınız.
Püre kıvamına ulaştığınızda tercih edeceğiniz son yemek patates püresi olsun. Öğünler sırasında dışarıda olursanız Küçük bir kavanoz organik meyve püresine (bebekler için olan) biraz tarçın ekleyip yiyebilirsiniz.
15. gün çorbanızı koyu kıvamlı yapmanız yeterlidir. 20. Gün püreye geçtiğinizde ise öğle ve akşam öğünlerinden birini çorba birini püre olarak devam edebilirsiniz.
*Her yeni denediğiniz gıdayı mümkünse öğle öğününde denemelisiniz. Gecenin rahatsızlığı daha yoğun hissedilir ve çözüm bulmak daha zordur.
* Mümkün olduğu sürece öğle öğününde çorba akşam öğününde (**Saat 20.00 dan önce olmalı) püre yemeyi tercih edin. **Leptin hormonu beyaz yağ hücrelerinde yeterli derecede üretilip depo edilince, fazlası kana geçer. Kan seviyesi normal seviyelerde olunca bu sefer leptin hormonu pankreastan insülin hormonunun salgılanmasını durdurur. İnsülin hormonunun salgılanması engellenince kan şekerinin yağ olarak depolanması da duracak, kan şekeri düzeyi azalmayacak ve tokluk hissi devam edilecektir. Gece ise leptin hormonu en yüksek seviyede 02.00-05.00 saatleri arasında salgılandığı için durum değişik oluyor. O nedenle akşam geç saatlerde yenilen yemeklerde leptin hormonu en yüksek seviyede salgılandığı için insülin de sürekli salgılanacak, sürekli salgılanan insülin ve leptin hormon salınımından işlevselliğini yapamayacak hale getirir. Bunun sonucunda leptin hormonu pankreasta bulunan hücrelere etki edemediği için insülin salgılanmasını engelleyemez. Engellenemeyen insülinin devamlı salgılanması sonucu sürekli olarak yağların depolanması da devam edecektir. Bu durumda ne kadar az yesek de ,kilo verimimiz yavaşlayacaktır.. Akşam saat 20.00 dan sonra yemek yememeye özen gösterip hatta bunu bir yaşam biçimi olarak hayatımıza sokmamız gerekir.
Ayrıca ; Beyin 20 dakika sonra tokluk hissini algıladığı için yavaş yemek yenmelisiniz. Yağlı, şekerli yiyecekler tercih etmemelisiniz.. Diğer yiyeceklere göre daha çabuk tüketilir ve yağa dönüşürler. Az az sık sık yemek kan şekerini dengeler ve açlık hissini baskılar. Yemekten 30 dakika önce büyük bir bardak suyunuzu içmeyi tamamlamış olmalısınız. İki yudum arasında en az 1 dakika süre bırakmalısınız.. Yemek ve salatalarda iyotlu tuz kullanılmalısınız. Deniz tuzu ya da himalaya tuzunu tercih edebilirsiniz. Protein insulin seviyesini azalttığı, insulin azalması da açlık hissini azalttığı için beslenme programınızda hem bitkisel kaynaklı (mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya) hem de hayvansal kaynaklı (kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta, yoğurt, süt, peynir) yiyecekler bulunmalıdır.
Tüm bunları sizi sıkmak, belki bundan önce yaptığınız gibi sürekli kalori hesaplamak, tablo takip etmek gibi sizi yoracak şekilde beslenmeniz için yazmıyorum. Bunları bir defa okuyun , hazır elinizde daha az yemeniz için bir silahınız varken doğru kullanarak zaferi ulaşabilin ve sonucu daimi olsun diye yazıyorum. Birkaç tarif ile aslında pişirme ve gıda tercihinizin yönünü belirleyebileceğinize inanıyorum.

Dip Not: yanlış uyguladığınız her şey sizin sorumluluğunuzdadır..

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.