Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar Dikkat!!

 

Tüp mide operasyonundan sonra hastaların uzak durması gereken bir yasaklar listesi var. Bu listenin amacı herhangi bir komplikasyon oluşmasını engellemek ve hastaların sıkıntısız, daha rahat bir hayat geçirmesini sağlamaktır. Şimdi hemen bu listemizi açıklamalı olarak inceleyelim.


Operasyon sonrasındaki ilk 6 ay boyunca portakal, Özellikle limon, greyfurt gibi asitli içecekler ve bunların suları yasaklı listemizin ilk maddesinde yer alıyor. Asitli gıdalar mideye rahatsızlık verme potansiyeli olan besinlerdir. Siz de operasyonlu midenizi tıpkı bir yeni doğan bebeğin midesi gibi düşünebilirsiniz. İlk zamanlarda o kadar hassas olacaktır. O yüzden 6 ay boyunca bu yasağa uymanızı öneririz.
Yine ilk 6 ay için alkollü içecekler de yasaklı listemizde. Hatta kilo verme sürecinizin sonuna kadar tüketmemeniz önerilir. Sürecinizin sonunda ise kontrollü bir tüketim önerilir. İlk 6 ay mideyi rahatsız etmemesi için yasaklı olmasına rağmen sonrasında da önerilmemesinin sebebi yüksek kalori içeriyor olmasıdır. Bu yüzden kilo almanıza sebep olabilir.
Ameliyattan sonraki ilk ay için aşırı soğuk veya aşırı sıcak gıdalardan ve içeceklerden uzak durmalısınız. Tüketeceğiniz bütün besinler ılık olmalıdır.
İlk 3 aylık dönemde baharat ve acı yine yasaklı listemizde. Bunun sebebi rahatlıkla mideyi rahatsız edecek olmalarıdır.
Bunların dışında ömür boyu yasaklı olan bir grup var o da gazlı içecekler. Gazlı içeceklerin hepsi asitlidir. Bu içecekler normal mideye bile zararlıyken operasyon geçiren bir mide için kat kat daha fazla zararlıdır. Gastrit veya ülser gibi bir rahatsızlık yaşamak istemiyorsanız bu içeceklerden uzak durmanız önerilir. en önemlisi midenizi dinlemenizdir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.